Başkan Toruntay'dan '19 Mayıs' mesajı

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Ulusal Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Toruntay mesajında şu ifadeleri kullandı:

"19 Mayıs 1919 da Türk Milletine giydirilmek istenen esaret gömleğini parçalamak için Samsun’a ilk adım atılarak, istiklale giden Milli Mücadelenin sönmeyecek ateşi tutuşturulmuştur.

Bundan tam 102 yıl önce Mustafa Kemal Paşa, ‘’Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’’ inancıyla Türk Milletinin yenilmez güç ve iradesini harekete geçirerek, işgalcilere karşı, sonsuza kadar düşmeyecek bir cephe açmıştır. Daha da önemlisi 19 Mayıs 1919’da Türkiye Cumhuriyeti’nin harcı karılmış, temelleri kazılmıştır. Esaret prangaları sökülmüş, Türk Milletinin eğilmiş başı dimdik havaya kalkmıştır.

19 Mayıs; karamsarlığı buruşturup atan imanın, kuşatmayı yarıp bozan istikbal aşkının, zalim kuvveti yıkıp geçen millet ve vatan sevdasının şeref timsalidir. Ya istiklal ya ölüm dışında üçüncü bir seçenek yok sayılmıştır. İşgal altındaki vatan, hareket merkezi Samsun olmak üzere tam istiklal ve onuru için ayağa kalkmış, sağlam ve sarsılmaz bir savunma  ile kendisine vurulmak istenen prangaları parçalamıştır.

19 Mayıs Türk tarihinin müstesna bir anı, yankıları bugünlere kadar uzanan, tesiri ve ortaya çıkardığı neticeleri hala ufkumuzun yol haritasını çizen bir kader ve kavşak noktasıdır. Güzümüze de ışık tutan bu mücadele, nesilden nesile aktarılarak, milletimizin sinesinde canlı tutulmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 102. yıldönümünde; büyük milletimizin bayramını içtenlikle kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu kahramanları, muhterem gazilerimizi, aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum."Haberin Görüntülenme Sayısı: 155