SENDİKAMIZ 8. YAŞINDA

Öz Taşıma-İş Sendikası, kuruluşunun 8’inci yıldönümünü sendika genel merkezinde gerçekleştirilen program ile kutladı.

Pandemi nedeniyle yalnızca basın mensuplarının katıldığı programda konuşan, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “Sendikamızın kuruluşundan bu yana bize her koşulda katkı ve destek sağlayan başta HAK-İş Konfederasyonumuza, kardeş sendikalarımıza, temsilcilerimize ve üyelerimize, emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Sendikamızın kurucularından olup hayatta olmayanlara rahmet diliyoruz, hayatta olanlara da şükranlarımızı iletiyoruz. Kuruluş yıl dönümümüzü daha geniş katılımla ve coşkuyla kutlamayı arzu ederdik. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı daha sade bir organizasyon gerçekleştirdik” dedi.

Toruntay, pandemi nedeniyle basın mensuplarıyla uzun zamandır bir araya gelemediklerini belirterek, “Malum halen yaşadığımız pandemi süreci, toplumu, çalışma hayatını, her mesleği ve çalışma şartlarını olumsuz yönde etkiledi. Biz de bu süreçten nasibimizi aldık. Ama her şeye rağmen kuruluş yıl dönümümüzde sizlerle birlikte olduğumuz için yüce Allah’a şükrediyorum” ifadelerini kullandı.

"SOSYAL SENDİKACILIKTA ÖNCÜYÜZ"

Yalnızca, toplu iş sözleşmesi imzalayan değil aynı zamanda sosyal sendikacılığı uygulayan öncü bir sendika olduklarını belirten Genel Başkan Toruntay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 yıldır üyelerimizin düğünlerinde ve çocuklarının sünnet düğünlerinde 4 bin 970 adet çeyrek ve gram altın armağan ettik. Farklı sebeplerle ihtiyacı olan 110 üyemize, 200 bin TL’lik nakit yardımında bulunduk. Üyelerimizin tamamına her yıl, ferdi kaza poliçesi yaptık. Tüm üyelerimize, her Ramazan ve Kurban Bayramlarında kolonya, şeker ve lokum ikramı, yeni yılda yılbaşı hediyesi ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ise kadın üyelerimize çeşitli hediyelerimizi takdim ettik. Sosyal sendikacılık anlayışıyla yaz aylarında, her ilde üyelerimizin eş ve çocuklarının katılımlarıyla, piknikler organize ederek, sıcak bir ilişki kuruyoruz. Üyelerimizin üniversitede okuyan çocuklarına, 2 milyon 65 bin TL burs vererek, eğitime olan katkımızı gösterdik. Çalışma esnasında yaşanan kaza ve benzeri durumlarda avukat desteği sağlıyoruz. Eğitim, sağlık, turizm ve benzeri alanlarda anlaşmalı olduğumuz kurumlar üyelerimize özel indirimler sağlıyor. Doğumdan düğüne, sağlıktan ölüme kadar her zaman üyelerimizin yanındayız. Elbette her koşulda üyelerinin yanında olan bir sendika,  pandemi döneminde de üyelerini yalnız bırakmaz. Türkiye genelinde, üyelerimiz arasında test sonucu pozitif çıkıp karantinada olan üyelerin ev adreslerine kadar gıda kolisi yardımında bulunuyoruz. Şimdiye kadar bin 950 üyemize gıda kolisi yardımında bulunduk ve her geçen gün bu sayı artıyor… Sosyal bir sendikayız ve sosyal sendikacılığımızı devam ettireceğiz”

"EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN EMEKLERİ ÇALINIYOR"

Toruntay, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıtlarına göre; 15 milyona yakın sigortalı çalışan bulunurken, sendikalara üye çalışanların sayısı yaklaşık 2 milyon. Bu oran da yaklaşık yüzde 14’e tekabül ediyor. Bizim de hizmet verdiğimiz taşımacılık iş kolunda 850 bin çalışan var. İş kolumuzda ise sendikaların örgütlü çalışan 100 bin üyesi bulunuyor. Bu örgütlü çalışan emekçilerin 21 bin 867’si Öz Taşıma İş Sendikası üyesi… Bu oranları dikkate aldığımızda, iş kolundaki katkımız ortadadır. Ve biz ilke gereği her bir üyemizi, sendikasız ve örgütlü olmayan iş yerlerinde emek harcayarak kazandık. Bugün bazı sendikaların iş kolunun yüzde 85’i örgütsüzken, örgütlü iş yerlerine, yüzlerce yalanla örgütlenmek için saldırmalarına mana veremiyor ve onları emekçi arkadaşların emeklerini çalmakla suçladığımızı bilmelerini istiyoruz.

Bizler, sadece örgütsüz olan iş yerlerini tercih etmekle kalmıyor, örgütlenmesini tamamlayamadığımız işyerlerinde yasalar çerçevesinde bütün sosyal imkanları üyelerimize ulaştırıyoruz. Dayanışma ve yardımlaşma ilkesini 8 senedir bırakmadık, bırakmayacağız da…”

İşçi sendikalarının Genel Başkanlarına seslenen Toruntay, “Hem örgütlenme ilkeleri hem de kamu yararının ortak akılla savunulması çok kıymetli. Bunu son KHK kapsamında çalışan işçilerin devir sürecinde gördük. Başta Hak-İş Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalar olmak üzere birçok sendikanın senelerce verdikleri emeklere, harcadıkları zamanlara yazık olmadı mı? Birçok sendika pusuya yatmış gibi hiç yüzlerine dönüp bakmadıkları işçilerin kapısına seneler sonra birçok yalanla gitmedi mi? KHK kapsamında çalışanlar üzerinden yaşanan vaka, tek bir ifade ile fırsatçılık ve emek sömürmektir” şeklinde konuştu.

"YENİDEN BİRLİKTEN KUVVET DOĞSUN"

“Geçtiğimiz haftalarda mecliste görüşülen esnek çalışma ve belirli süreli iş sözleşmesi ile getirilen düzenlemeye ilişkin maddelerin, 3 İşçi Konfederasyonunun ortak girişimleriyle geri çekilmiş olması, bizi memnun eden gelişmeler arasındadır” ifadelerini kullanan Toruntay,  “Kıdem tazminatı ve benzer düzenlemeler ile gelecek ay Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında da işçiler adına 3 Konfederasyonun bir araya gelmesini umuyor ve yeniden birlikten kuvvet doğduğunu göstermelerini istiyoruz” dedi.

Sendikacılığın yalnızca örgütlenmekle olmadığını, süreçleri de sağduyulu ve olgunlukla yürütmekten geçtiğini belirten Genel Başkan, “Sekizinci yaşımızı kutladığımız bu günde öncelikle bu pandemi hastalığının bitmesini temenni ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını rica ediyorum.  Çalışma hayatında ise hak edilen ücret ve örgütlü toplum çalışmasının yaygınlaşmasını diliyorum. Kendi üyelerimize ise ‘Biz Büyük Bir Aileyiz’ sloganı ile işlerine, sendikalarına sahip çıkmalarını bekliyor, her zaman yanlarında olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

 Haberin Görüntülenme Sayısı: 345