Başkan Toruntay'dan İstanbul’un fethinin 568. yılı mesajı

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Hala ‘’Konstantinopolis’’ hayalleri kuran çevrelere karşı birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerektiğini belirten Toruntay, şöyle devam etti:

‘’İstanbul bir gün mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.’’

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S)’in bu hadisine mazhar olan , şanlı hükümdar Fatih Sultan Mehmet, bundan tam 568 yıl önce 29 Mayıs 1453'te, yıkılmaz ve aşılmaz zannedilen köhnemiş Bizans’ın surlarını döktürdüğü toplarla yıkmakla kalmadı, Orta Çağ'ın karanlığını yırtıp Yeniçağ'ı başlattı.
Aynı zamanda Türklüğün destan kahramanı Oğuz Han’ın 'Yurdumuzu öyle genişletelim ki, gök kubbe ona çadır, güneş te bayrak olsun' ülküsüyle Kızıl Elma’ya yürüyen Türk Milleti'nin 1071 de Malazgirt Zaferi'yle başlattığı Anadolu fethini Balkan coğrafyasıyla birleştirerek ebedi vatanımızın bugünkü bütünlüğünü sağladı. Yine bugün insanlığın ortak değerleri olan barışın, hoşgörünün, aklın, bilimin ve özgürlüğün ilkelerini ortaya koyup, tüm inançların serbestçe bir arada yaşamalarının güvencesini vererek , İstanbul’u dünyanın kültür ve medeniyet merkezi haline getirdi.

Bugün bizlere düşen; her karış toprağını şehit kanlarıyla suladığımız bu aziz vatanımızdan Türk Milleti’ni söküp  Asya bozkırlarına sürmeye çalışan, hala ‘’Konstantinopolis’’ hayalleri kurarak çevremizi kuşatanlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde göğsümüzü siper etmektir.

İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümünde tarihin akışının yeniden düzenlenip, yönlendirildiği bu büyük fethin aradan geçen yüzyıllarda eksilmeyip çoğalan coşkusu içinde büyük Türk Milleti'ni kutluyor , başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere İstanbul’u Türk yurdu yapan bütün kahramanları, şehitleri, gazileri rahmet ve minnetle anıyorum…"

 Haberin Görüntülenme Sayısı: 154