“Tarihin kara lekesi: 27 Mayıs darbesi”

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 27 Mayıs 1960 Darbesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. 27 Mayıs’ın Türk siyasi ve demokrasi tarihinin kara bir lekesi olduğunu belirten Toruntay, şöyle devam etti;

“27 Mayıs 1960 Darbesi, Türk siyasi ve demokrasi tarihinin kara bir lekesi ve utanç vesikasıdır.

27 Mayıs 1960 yılında, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve emekleme döneminde olan çok partili demokratik sistemimiz sonu idamlarla biten çok ağır bir darbe almıştır.

Osmanlı Devleti'ni de zayıflatan yeniçeri ayaklanmalarını nüksettiren, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki düşük rütbeli küçük bir grup, milletimizin hür iradesine başkaldırarak, kendinden sonra da artçılarını yaşadığımız darbeler, muhtıralar, müdahaleler zincirinin ilk halkasını oluşturup, bugün bile üzerimizden atmaya çalıştığımız vesayet sistemini oluşturmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesi  ‘’Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir ’’ iradesine sahip çıkan milletimiz, kendisine silah doğrultan vesayetçileri püskürtmüş, darbe ve darbecileri tarihin karanlığına gömmüştür.

27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 61. yılında millet iradesine müdahaleleri lanetle kınıyor, başta merhum Başbakanımız Adnan Menderes olmak üzere, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve tüm demokrasi şehitlerimize rahmet diliyor, aziz hatıralarını saygıyla  anıyorum.                                                                                                   

 Haberin Görüntülenme Sayısı: 147