Sendikamızın Genel Başkanı ve HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, "İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanun Değişikliklerini Öngören Kanun Teklifi" görüşmelerine katıldı.

Genel Başkanımız Kayabaşı’na, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Av. Hamdi Abdullah Koçoğlu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Sekreteri Av. Oğuz Aksoy eşlik etti.

Sendikamızın Genel Başkanı ve HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, sunulan teklif tasarının içerisinde işçi kesimi olarak, asgari ücret desteğinin 700 TL'ye çıkartılması, kısa çalışma ödeneğine hak kazanmayla alakalı şartların kolaylaştırılması ve bu anlamda ilave istihdamın sağlanması ile kadın, genç ve mesleki yeterlilik belge sahibi işsizlerin istihdamın desteklenmesinin teşviki yönündeki düzenlemelerin çalışma hayatı açısından olumlu olduğunu ifade etti.

Genel Başkanımız ve HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, Kısa Çalışma Ödeneğinde prim gün sayısının 600 günden 450 güne düşürülmesinin önemli olduğunu, benzer uygulamanın İşsizlik Sigortası konusunda da yapılmasının gerektiğini belirtti. 

Türkiye İş Kurumu verilerine atıfta bulunan Kayabaşı, her ay 120 bin işçinin işsizlik ödeneğine başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, yüzde 44’ünün hak kazanabildiğini belirtti. Kayabaşı, işverenlerin tek taraflı yapmış olduğu bildirim ile işçilerin işsizlik sigortasına hak kazanıp kazanamayacağının belirlendiği bir sistemin adil olmadığını ifade etti.

Kayabaşı, ilave istihdamın sağlanması ile ilgili ikinci madde kapsamındaki teşvik uygulamaların devamı ile ilgili kararın yerinde olduğunu vurguladı.