HAK-İŞ TÜRK EMEK HAREKETİNİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜDÜR

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta “Dayanışma içinde ileriye yürüyelim: Asya Pasifik'te Adil ve Kapsayıcı Bir İş Geleceği İçin Yeni Bir Toplumsal Sözleşme” temasıyla gerçekleştirilen Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Asya Pasifik (ITUC-AP) 5. Kongresinde HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, dünya sendikal hareketine çağrıda bulundu.

HAK-İŞ Türk Emek Hareketinin En Önemli Aktörüdür

Genel Başkanımız Av. Mehmet Ali Kayabaşı, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in sendikal harekette yarım asırdır çalışmalarını sağlam temeller üzerine inşa ederek Türk emek hareketinin en önemli aktörü olduğunu, gerçekleştirdiği tüm çalışmaların merkezine sosyal diyaloğu koyduğunu belirtti.

Sosyal Diyaloğun, HAK-İŞ için sihirli bir kelime olarak görüldüğünün altını çizen Kayabaşı,  bu yaklaşımda gerçekleştirilen çalışmalarda esas olanın sorunlar ne kadar zor olursa olsun çözüm buluncaya kadar masada kalmak, müzakere etmek ve istişare içinde çalışmak olduğunu ifade etti.

Kayabaşı, “Konfederasyonumuz, çalışma hayatındaki tüm mekanizmaların oluşturduğu ilişki ve işbirliğinin temelinde sosyal diyaloğun olması gerektiğine inanmaktadır. Hayata geçirdiği tüm proje ve faaliyetlerde çatışmacı bir yaklaşımdan uzak, çözüm odaklı iletişim modelleri kurmuştur. Konfederasyonumuz, çalışanların haklarının korunması ve geliştirilmesi için ulusal ve uluslararası alanda etkin faaliyetler yürütmekte ve toplu pazarlık süreçlerinde yer almaktadır. Çalışanların haklarını savunmak, geliştirmek ve işçi sınıfının çıkarlarını temsil etmek amacıyla sosyal diyaloğu güçlendirmeyi hedefleyen aktif bir rol oynamaktadır” dedi.

Birlikten Kuvvet Doğar

ITUC ve ETUC başta olmak üzere içinde yer aldığımız tüm organizasyonlarda birlikten kuvvet doğar anlayışı ve sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı yürüttüğümüzü vurgulayan Kayabaşı, HAK-İŞ olarak temel yaklaşımımızda, ülkemizde ve dünyada yaşanan tüm sorunlara çözüm önerileri getirebilen ve sorunları yakından takip eden dinamik kadrolarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sendikal örgütlenmenin önemine vurgu yapan Kayabaşı, “HAK-İŞ olarak, daha güçlü ekonomiler ve toplumlar yaratmadaki etkisini bildiğimiz için sendikal örgütlenmeyi çok önemsiyor ve örgütlenme mücadelemizi tüm hızıyla sürdürüyoruz. Örgütlenme hedeflerimizi her zaman ileriye taşıyor, işyeri düzenlemeleri, ücret politikaları, iş güvenliği, işçi hakları vb. konularda taraflar arasında işbirliği içinde sosyal diyalog mekanizmalarını hayata geçirmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Tüm Mağdur ve Mazlumların Her Zaman Yanındayız

Konfederasyonumuzun dünyanın neresinde olursa olsun tüm mağdur ve mazlumların her zaman yanında olduğunun altını çizen Kayabaşı, “Başta Gazze olmak üzere Filistin'de mücadele eden kardeşlerimizin yanında olduğumuzu dünya kamuoyu önünde bir kez daha yineliyoruz. Filistin'de 75 yıllık bir İsrail işgali var ve orada Filistin halkına yönelik pek çok ihlal ve muameleye sık sık tanıklık ediyoruz” dedi.

Gazze halkının kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden insanlık dışı bir vahşetle soykırıma tabi tutulduğunu dile getiren Kayabaşı,  tüm uluslararası kuruluşları Gazze'de yaşanan insanlık dramını durdurmak ve vahşete son vermek için çaba göstermeye davet etti.

Filistin Davası HAK-İŞ’in Davasıdır

Filistin davasının HAK-İŞ’in davası olduğunun altını çizen Kayabaşı, HAK-İŞ’in Gazze için başlatmış olduğu yardım kampanyasında toplanan miktarın en kısa sürede Gazze’deki kardeşlerimize ulaştırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü, bununla birlikte bölgeye insani yardımların ulaştırılması noktasında HAK-İŞ ve bağlı sendikaların yoğun çaba gösterdiğini ifade etti.

Kayabaşı, “Kalbimiz günlerdir gıda, ilaç ve her türlü insani yardımdan mahrum bırakılan Gazze halkıyla birlikte atıyor. Siyonist İsrail devletinin yaptığı soykırımı kınıyor, Filistinli kardeşlerimizin yanında yer alarak acılarını paylaşıyoruz” dedi.