Port ( Sürat ) Kargo Öz Taşıma İş Ailesinde Katıldı 

- Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay: "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun ilgili maddesine istinaden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulunduk ve işçilerimizin bize olan güveni sayesinde müzakere sürecimiz karşılıklı olarak olumlu ilerledi. Verimli geçen müzakereler sonucunda, Ailemizin yeni üyesi Sürat Kargo çalışanları oldu. Öz Taşıma İş Sendikası olarak süreçten memnunuz, işçilerimiz adına olumlu görüşmeler sağladık." dedi. 


Öz Taşıma İş Sendikası ile Port (Sürat) Kargo A.Ş. arasında toplu iş sözleşmesi İmzalandı.

Üsküdar Belediyesi Nikah Dairesi'nde gerçekleştirilen törende konuşan Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız ise toplu iş sözleşmesinin Regaip Kandiline ve mübarek üç ayların bereketi ve bereketine denk gelmesinin iyi bir tesadüf olduğunu belirterek, "Birçok değerli meslek çalışanları gibi pandemi sürecinde kargo çalışanları da hayatları pahasına insanlarımıza çok önemli hizmetler sundu. Birçok insana sadece eşya değil sağlık için ilaç gibi en önemli şeyleri vatandaşlarımıza sundu. Bizim için kalite, iş barışı, sağlık çok önemli. Ekmek, barış, özgürlük.. Bunlardan birisi olmazsa diğerlerinin bir anlamı olmaz. Bunun için sendikal hareketler çok önemli çalışanlarımız ve hepimiz için çok önemli. Hak iş olarak çok önemli bir misyonu üstlendik. Hak iş olarak örgütlülüğün lideri olarak çalışanlarımıza bu önemli hakları buluşturmamız gerekir." diye konuştu.

 

Törene, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Osman Yıldız, Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Ali Kayabaşı, Üzeyir Yiğit, Port (Sürat) Kargo Genel Müdürü Metin Kocael, Port (Sürat) Kargo Genel Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürleri ve Port ( Sürat) Kargo çalışanları katıldı.

 

Törende söz alan Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, sözleşmenin masada bitmesinden memnun olduklarını belirterek Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Sendikalara ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

 

Öz Taşıma İş Sendikası’nın Sürat Kargo’da örgütlenme sürecini başarıyla atlattıklarını ve çalışanların bir önceki döneme göre yüzde 49 artışla güzel ve hayırlı bir sözleşmeye imza attıklarını belirten Toruntay, şunları kaydetti :

"Çalışanların sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte sosyal haklar ve çalışma koşulları olarak güzel bir dönem geçireceklerini ifade eden Toruntay, "Bugün ailemiz bir önceki günden daha da büyük. 700’den fazla şubesi, 19 bölge müdürlüğü, 24 aktarma merkezi, 2 binden fazla mobil dağıtım alanı, binlerce araçtan oluşan filosu ve 6000’den fazla çalışanı ile kargolarımızı Türkiye’nin dört bir köşesine güvenle taşıyan Sürat Kargo ile örgütlenme çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Sürat Kargo'da çalışan emekçi kardeşlerimin yaklaşık 3 bin çalışanın tamamına yakını Sendikamızda örgütlendi ve Sürat Kargo'da toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak için gerekli çoğunluğu sağladık." ifadelerini kullandı.


İşçilerin mali ve sosyal haklarını iyileştirmek için, bakanlık tarafından Öz Taşıma İş Sendikası’na, Sürat Kargo iş yerlerinde uygulanmak üzere bağıtlanacaklarını ve Toplu İş Sözleşmesi Yetki Belgesi’nin tebliğ edilmesiyle birlikte sürecin başladığını ifade eden Mustafa Toruntay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun ilgili maddesine istinaden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulunduk ve işçilerimizin bize olan güveni sayesinde müzakere sürecimiz karşılıklı olarak olumlu ilerledi. Verimli geçen müzakereler sonucunda, Ailemizin yeni üyesi Sürat Kargo çalışanları oldu. Öz Taşıma İş Sendikası olarak süreçten memnunuz, işçilerimiz adına olumlu görüşmeler sağladık.Ayrıca gerçekleştirdiği iş birliktelikleri ile müşterilerinin kargolarını dünyanın 220’den fazla ülke ve bölgesine taşımaya devam eden Sürat Kargo’da çalışan üyelerimizin ödeyeceği aidatların, yaşamlarına pozitif katkı sağlayacağını, üyelerimizin tamamının ferdi kaza sigortası kapsamına alınacağını belirtmek isterim.


Çalışma esnasında yaşanan kaza ve benzeri durumlarda da avukat desteği sendikamız tarafından sağlanacak. Üyelerimiz için resmi ve özel kurumlarla yaptığımız iş birliği ve anlaşmalarla, emekçi kardeşlerimiz Türkiye’nin her yerinde ekonomik avantajlardan yararlanacaklar. Değerli Sürat Kargo çalışanları, sizlerin de bu süreçte bizler gibi heyecanlandığınızı biliyoruz. Bizim mücadelemiz değer mücadelesi ve hizmet mücadelesidir. Nihayet sizlerin inancı ve bizlerin de kararlığı sayesinde Sürat Kargo ile Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonucunda bu süreci masada tamamlanmanın sevincini yaşıyoruz. İmzalanan toplu iş sözleşmesinin sendikamıza, Sürat Kargo’ya, üyelerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum."

Port (Sürat) Kargo Genel Müdürü Metin Kocael ise tüm çalışanlarına ve sendika yetkililerine teşekkür ederek, kargo çalışanlarının Kovid-19 döneminde insanlar için hayati önem taşıyan bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Çalışan insan kaynağı kalite ve refahı için uzun süredir çalıştıklarını ve çalışanlarının mutlu olmasını istediklerini ifade eden Kocael, "Çalışanlarımızın sosyal haklar ve refahı için tüm detayları masaya sunduk ve anlaşma sağladık. Bu çok kıymetli. Bu sözleşmeyi de bir nikah salonunda kıyıyoruz ve bu çok önemli. Ama sonunda boşanma olmayan bir nikahtan bahsediyoruz. Ben yapılan anlaşmanın hem çalışanlarımız hem de sendika için hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından toplu iş sözleşmesi çalışanlar ve sendikacıların alkışları eşliğinde imzalandı.Yöneticilerin birbirlerine hediye ve plaket vermesinin ardından program sona erdi.