ÖZ TAŞIMA İŞ SENDİKASI İLE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE BAĞLI BELKO A.Ş. ARASINDA 60 GÜNLÜK YASAL SÜRE DOLDU

Öz Taşıma İş Sendikası ile BELKO A.Ş. arasında süren toplu sözleşme sürecinde 60 günlük yasal süre doldu ve Resmi Arabulucu tayin edildi.

BELKO A.Ş. ile Öz Taşıma İş Sendikası arasında 09/11/2021 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Sendikamızca hazırlanan 61 maddelik Toplu İş Sözleşmesi Taslak Metni'nin, 12 maddesinde uyuşmazlık yaşandı.

BELKO A.Ş. ile devam eden Toplu Sözleşme müzakeresinin sonuncusunda uyuşmazlık yaşanan maddelerin olduğunu belirten Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 60 günlük yasal sürenin 07.01.2022 tarihinde dolmasıyla birlikte uyuşmazlık bildiriminde bulunduğunu  ve uyuşmazlık maddelerinin, Resmi Arabulucu sürecinde yeniden müzakere edilmesi için İŞKUR’a başvurduğunun altını çizdi.

Genel Başkan Mustafa Toruntay:

“İşveren tarafından ücret zammına ilişkin yapılan teklif ile işçilere yansıyacak ücret zammı enflasyonun altında kalıyor. İşçilerin hak ve menfaatlerini korumak adına yapılacak sözleşmede, idari maddelerin neredeyse tamamında anlaşma sağlandı, anlaşma sağlanamayan konular arasında, ücret zammı, taban ücret, çocuk yardımı, aile yardımı, yakacak yardımı gibi işçi haklarını ilgilendiren mali konulara ilişkin maddeler var. Bizim Öz Taşıma İş Sendikası olarak ilk önceliğimiz değer ve hizmet mücadelesidir. Emekçi kardeşlerimizi olumsuz etkileyecek hiçbir teklifi kabul edemeyiz.”

ifadelerini kullandı.